Skąd brać informacje? Research copywritera

Książki ułożone na półkach
Podziel się:

Copywriting to przede wszystkim research

Wiem, że powyższy nagłówek to dość śmiałe stwierdzenie, ale gwarantuję, że każdy, kto choć raz stworzy artykuł specjalistyczny traktujący o nieco bardziej skomplikowanym zagadnieniu, przyzna mi rację. Bez solidnego researchu pisze się po prostu źle, jest to znacznie bardziej męczące, dlatego MUSISZ wiedzieć skąd czerpać informacje.

Przede wszystkim pamiętaj o briefie, ale jeśli czytałeś moje poprzednie wpisy, już o tym wiesz. Wzór znajdziesz tutaj.

Miej również świadomość, że aktualnie piszę o researchu informacyjnym. Jego sprzedażową wersję opisałem krok po kroku w tym artykule.

Czerp informacje z sieci, ale rób to z głową

To oczywiste, że korzystasz z sieci. W dzisiejszych czasach tylko szaleniec nie będzie z niej czerpać. Musisz pamiętać, że źródła publikujące w internecie nie zawsze są wiarygodne. Bardzo często przekazują niesprawdzone informacje, a jeszcze częściej bazują na opiniach autorów, a tych chcesz unikać. Serio, przynajmniej podczas researchu. Nie przyjmuj informacji ot tak, weryfikuj je. Krytyczne nastawienie będzie tu pomocne.

Zasada nr 1 – bądź krytyczny.

Co dwa źródła to nie jedno, czyli stawiaj na bezpieczny research

Nie dopuszczaj do sytuacji, w której czerpiesz informację z jednego źródła i nie weryfikujesz jej w innym. Wyjątkiem jest encyklopedia (ale nie Wikipedia!) oraz różnego rodzaju słowniki. Ja z reguły sprawdzam informacje w 2-3 źródłach. Dzięki temu jestem spokojny o merytoryczną stronę moich tekstów. Wyrób w sobie nawyk weryfikacji informacji, przyda Ci się to nie tylko w copywritingu.

Zasada nr 2 – weryfikuj informacje w różnych źródłach.

Uczelnie, biblioteki, artykuły naukowe – raj copywritera

Jeżeli masz do czynienia z naprawdę ciężkim, specjalistycznym tematem, sugeruję szukać informacji w naukowych źródłach.

Google Scholar to wyszukiwarka artykułów naukowych (również w języku polskim), z której naprawdę warto korzystać. Dzięki niej znajdziesz mnóstwo rzetelnych informacji. Pamiętaj też, że wiele uczelni ma własne bazy artykułów naukowych, sprawdź ich strony www.

Infografika - research informacyjny

W wyszukiwarce Google poważne artykuły znajdziesz, dopisując do zapytania rozszerzenie pdf. W tym formacie w sieci udostępniono mnóstwo treści. Bardzo często są to rzetelne artykuły autorstwa osób specjalizujących się w danej dziedzinie. Warto sprawdzić.

Jeśli szukasz informacji w artykułach, czy wpisach blogowych staraj się czerpać z tych, które są podpisane imieniem i nazwiskiem autora. Takie teksty są z reguły dużo wyższej jakości niż treści anonimowe. Za te drugie nikt nie odpowiada, więc po co się starać? Niestety, ale niektórzy wciąż tak myślą.

Zasada nr 3 – korzystaj z naukowych źródeł.

Research po angielsku i Twoja intuicja

Na koniec dwie rzeczy.

Po pierwsze, jeżeli nie masz do czynienia z zagadnieniem typowo lokalnym (np. rozwój ferm drobiu w wielkopolsce), możesz szukać informacji w ogromnej anglojęzycznej części internetu. Pamiętaj, że obowiązują Cię te same zasady, co dotychczas. To, że ktoś tworzy w innym języku, nie sprawia automatycznie, że jest bardziej wiarygodny.

Po drugie, ufaj swojej intuicji. Jeśli coś wydaje Ci się dziwne, to pewnie takie jest. Czujesz, że coś jest nie tak? Zrezygnuj i szukaj gdzie indziej. Naucz się korzystać ze swojej intuicji, która z każdym kolejnym researchem będzie bardziej wyczulona na nieprawdziwe informacje.

Zasada nr 4 – ufaj swojej intuicji

To tyle, dobry research masz zagwarantowany. Powodzenia!

P.S. Jeśli chcesz być na bieżąco, polub mój profil na Facebooku. Zapraszam -> CHCĘ BYĆ NA BIEŻĄCO!

Podziel się:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x