Kim jest persona, czyli o tym, jak pozyskać klienta klienta

Znak zapytania
Podziel się:

O personie słów kilka…

Tak, dobrze przeczytałeś nagłówek, to nie żaden błąd (no może poza powtórzeniem). Kim jest ten klient klienta i dlaczego jest on tak istotny w pracy copywritera? Już wyjaśniam całą sprawę: chcąc stworzyć angażujący tekst dla swojego zleceniodawcy, musisz najpierw poznać JEGO klientów. To bardzo ważne, jeżeli Twój content ma się wyróżnić świeżością i autentycznością, a nie być kolejnym standardowym tekstem sprzedażowym. Skoro tak, powinieneś sobie wyobrazić, do kogo będziesz kierował swoje słowa, kto będzie siedział po drugiej stronie ekranu, jakie treści go przyciągną. Tą osobą jest tzw. persona, czyli odbiorca Twoich tekstów. Aby ją wykreować we własnej głowie, należy zastanowić się nad profilem klienta zleceniodawcy. W przypadku sklepu z ubraniami dziecięcymi będą to najczęściej młodzi rodzice (głównie mamy), a w wegańskiej restauracji osoby wrażliwe na dobro zwierząt i dbające o ekologię. W dzisiejszych czasach odpowiedni poziom komunikacji jest szalenie istotny oraz pomaga dotrzeć z produktem czy usługą do ludzi naprawdę nią zainteresowanych. Chyba zgodzisz się, że lepszy jest jeden strzał w dziesiątkę niż dwadzieścia rzutów poza tarczę. Na co więc zwrócić uwagę, tworząc profil klienta? Pokażę Ci to w kilku krokach.

Jak tworzyć personę?

Porozmawiaj ze swoim zleceniodawcą — być może stworzył już taki profil, dzięki czemu doskonale wie, do kogo kieruje swoją ofertę. Może ma już wypracowany sposób komunikacji z klientem i chciałby go kontynuować. Jednak wiele firm nie praktykuje czegoś takiego, a wtedy należałoby im w tym pomóc. Pamiętaj jednak, by przy takim poziomie zaangażowania odpowiednio cenić swoją pracę — dobrej roboty nie powinno się wykonywać za darmo.

2. Zapytaj klienta, jakie osoby korzystają z jego usług najczęściej. W jakim są wieku, jakiej płci, co lubią robić, jak spędzają czas, czy należą do jakiejś subkultury. Im więcej szczegółów wyciągniesz, tym lepiej, ale przygotuj się na to, że klient poda bardzo ogólnikowe informacje, np.: „mój produkt kupują kobiety w średnim wieku” lub „oferta jest skierowana do każdego”. Postaraj się zadać mu konkretne pytania. Oczywiście w zależności od branży różne aspekty będą bardziej i mniej ważne, przykładowo MIEJSCOWOŚĆ ZAMIESZKANIA będzie istotna przy lokalnym biznesie, ZAWÓD będzie kluczowy, jeśli prowadzony jest sklep dla medyków, a CELE lub MOTYWACJE mają ogromny udział wśród klientów siłowni.

Oto lista rzeczy, na które najczęściej powinieneś zwrócić uwagę:

  • wiek,
  • płeć,
  • zawód,
  • region/miejscowość,
  • status społeczny,
  • zainteresowania,
  • cele/motywacje,
  • obawy.

Rozmawiaj ze swoim klientem!

3. Jeśli klient pozostawi Cię samemu sobie, mam jedną radę: nie bój się stereotypów. Wiem, że aktualny dyskurs jest wręcz nazbyt entuzjastyczny, gdy przychodzi do łamania stereotypów. Ale bądźmy szczerzy – to na nich zbudowany jest biznes. Dzięki pewnym ogólnikom jesteśmy w stanie stworzyć naszego „klienta idealnego”, personę, do której się zwrócimy. I zdaję sobie sprawę, że do sklepu z gadżetami może zawędrować emeryt albo mama piątki dzieci. Jednak typowy klient zapewne okaże się młodym geekiem czy mężczyzną w kryzysie wieku średniego. Do salonu kosmetycznego szybciej zajdzie bardziej lub mniej zamożna kobieta niż pracownik budowy. W wielu sytuacjach stereotyp może okazać się Twoim przyjacielem i nie ma co go demonizować – bo nie oszukujmy się, nie da się napisać idealnego tekstu „dla każdego”.

4. Przy kreowaniu persony bardzo ważny jest też język komunikacji — jeśli klient sam go nie określił, zrobicie to wspólnie lub zaproponuj mu swój pomysł. Czy najlepiej neutralny, a może bardziej młodzieżowy, zabawny, powściągliwy, wyszukany, akademicki? Czy są jakieś określenia, których używa się w danym środowisku? W jaki sposób zwracać się do odbiorcy? Jak go sobie wyobrażasz, co go przyciągnie? Te i podobne pytania omów ze swoim zleceniodawcą, dzięki czemu będziesz pisał do bezpośrednio zainteresowanych, a nie „na chybił trafił”.

Chyba sam już czujesz, jak ważna jest persona i warto poświęcić trochę czasu, aby ją wykreować. Taki zabieg nie tylko ułatwia pracę copywritera, ale urozmaica tekst oraz sprawia, że jest bardziej skuteczny. Lepiej przekonać kilka osób do zakupu, niż przedstawić ofertę setce osób niezainteresowanych danym produktem. Nie mam racji? No to wyobraźnia w ruch i do roboty!

Podziel się:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x